گناهکار آسمان همراه مازندران هواشناسی

گناهکار: آسمان همراه مازندران هواشناسی آسمان مازندران آسمان صاف آسمان نیمه ابری کاهش دما

گت بلاگز اقتصادی ۳۰۰۰ مگاوات از بار سرمایشی تابستان سهم ادارات عمومی و دولتی است

مجری طرح‌های بهینه سازی مصرف انرژی ساتبا گفت: ۳۰۰۰ مگاوات از بار سرمایشی تابستان مربوط به مصرف برق در بخش عمومی و ادارات دولتی هست.

۳۰۰۰ مگاوات از بار سرمایشی تابستان سهم ادارات عمومی و دولتی است

به گزارش گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت به نقل از وزارت نیرو، احمد توکلی افزود: آمار انتشار یافته ازسوی وزارت نیرو نشان می دهد در سال ۱۳۹۵ فروش برق وزارت نیرو ۲۴۱ میلیارد کیلووات ساعت بوده که نسبت به سال قبل از آن دارای قیمت رشدی معادل ۵.۹ درصد بوده است.
وی ادامه داد: پیک بار هم وقت شبکه سراسری که در سال ۱۳۹۵ به میزان ۵۳ هزار و ۴۱ مگاوات گزارش شده است که در مقایسه با سال گذشته ۶ درصد زیاد کردن پیدا کرده هست. ازعمده دلایل زیاد کردن پیک بار شبکهٔ سراسری کشور روند صعودی استفاده از تجهیزات سرمایشی در فصل گرما هست، به طوری که داده های آماری محدودهٔ بارهای سرمایشی را ۱۳ تا ۱۸ هزارمگاوات نشان می دهد؛ بنابراین مدیریت و بهینه سازی مصرف انرژی خصوصاً در فصول گرم سال، باید مورد توجه خاص قرار گیرد.

عبارات مهم : انرژی

مجری طرح های بهینه سازی مصرف انرژی ساتبا با بیان اینکه سهم مصرف بخش ساختمان های کشور به بیش از ۵۰ درصد رسیده هست، اعلام کرد: میانگین مصرف هر یکسان در این بخش ۲۹۲۵ کیلووات ساعت بوده که حدود ۲.۳ درصد نسبت به سال ۱۳۹۴ زیاد کردن داشته هست. بررسی های انجام شده است طی ۶ سال گذشته نشان می دهد که قیمت رشد افزایشی پیک بار همزمان شبکه سراسری به طور میانگین بیش از ۵ درصد است که این رقم معادل ۲۲۶۰ مگاوات زیاد کردن در هر سال است.
وی گفت: از سال ۱۳۸۹ وقت وقوع پیک بار از شب به روز انتقال یافته شده است است که عامل آن زیاد کردن بارهای سرمایشی در بخش عمومی ازجمله ادارات دولتی هست. برآوردها نشان می دهد بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ مگاوات از بار سرمایشی مربوط به بخش عمومی و ادارات دولتی هست. به طور کلی علل رشد نامطلوب بارهای سرمایشی و تهویهٔ مطبوع در کشور، رشد جمعیت و زیاد کردن رفاه ناشی از رشد اقتصادی، ورود بی رویهٔ تجهیزات کارکرد پایین و غیراستاندارد به صورت قانونی و غیرقانونی، استفادهٔ بی سابقه و روزافزون از وسایل تبرید در مناطق معتدل و مرطوب، عوض کردن الگوی بومی تهویهٔ مطبوع در مناطق گرم و خشک و معتدل و خشک از کولر آبی به کولرگازی، عدم انطباق نیاز سرمایشی ساختمان با سیستم سرمایشی طراحی شده است و یا خریداری شده، رفتارهای نادرست مصرفی مشترکین، عدم توجه به مسئلهٔ تعمیر و نگهداری تجهیزات سرمایشی است.
توکلی گفت: در بخش ساختمان ها به خاص ساختمان های عمومی تنها رعایت نکاتی مانند گزینش سیستم سرمایشی متناسب با اقلیم و توجه به برچسب انرژی در هنگام خرید تجهیزات سرمایشی و تنظیم دمای مناسب (۲۴ تا ۲۶ درجهٔ سانتی گراد)، استفاده از تهویهٔ طبیعی، راه اندازی صحیح و سرویس و نگهداری به موقع در هنگام راه اندازی و بهره برداری فصلی، مجموعاً بیش از ۳۰ درصد مصرف و هزینهٔ برق مصرفی را کم کردن خواهد داد و مانع ایجاد خاموشی در ساعات اوج مصرف خواهد شد.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: انرژی | سراسری | استفاده | تجهیزات | استفاده | ساختمان | مصرف انرژی | بهینه سازی مصرف

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog